Close

Less Waste – jak zacząć?

W ostatnim czasie w internecie zaczęło być głośno o tak zwanym ruchu Zero Waste. Głównym celem tego stylu życia jest generowanie jak najmniejszej ilości odpadów, oraz nie zanieczyszczanie środowiska. Na pierwszy rzut oka ciężko jest coś samemu wytworzyć, czegoś odmówić czy coś przetworzyć.

Jako, że nie od razu Rzym zbudowano warto zacząć od Less Waste, ponieważ całkowite zaangażowanie się w Zero Waste jest dla wielu osób nieosiągalny przez dość rygorystyczne praktyki. 

Wiem, że uciążliwym się wydaje pamiętanie o swojej siatce na owoce, słoiku na soczewicę, pudełku na orzechy. Targanie ze sobą swoich opakowań na zakupy i z powrotem. Chodzenie z własnym, kubkiem, workiem, słomkami w torebce. Ale uwierzcie, że ten mały kamyk w naszym bucie to wielka sprawa dla naszej planety i komfortu życia naszych dzieci i wnuków.

Życie człowieka składa się z więcej składowych niż kupowanie, spożywanie, wyrzucanie. Niestety w każdym aspekcie życia generujemy górę śmieci. Jedąc, dbając o higienę, przemieszczając sie, bawiąc się. 

Głębiej się zastanawiając nad tym ile produkujemy odpadów i jakimi pasożytami dla ziemi jesteśmy można się załamać. Jak z tym walczyć? Wystarczy wprowadzić w swoje życie kilka zasad. Niektóre są proste, których wpływu nawet nie zauważysz. Niektóre wymagają konsekwencji i uporu. Lecz każdy najmniejszy krok to dużo dla naszej jedynej planety.

Zasady 5R Zero Waste:

 1. Refuse (odmawiaj)
 2. Reduce (ograniczaj)
 3. Reuse (używaj ponownie)
 4. Recycle (segreguj i przetwarzaj)
 5. Rot (kompostuj)

Dodatkowo można rozszerzyć to o kolejne dwie zasady:

 1. Repair (naprawiaj)
 2. I już nie na R ale Economize (oszczędzaj)

Każdej z zasad poświęcę osobny post lub dwa. 

Może niektóre brzmią strasznie, lecz uwierzcie da się.

Economize (Oszczędzaj)

Żeby bardziej was zachęcić (bo może kogoś bardziej interesują pieniądze) przedstawię wam kilka faktów na temat ekonomiczności przy ograniczaniu odpadów. Tak możemy oszczędzić. Wiem, że wielu z was kojarzy się z wydatkami na ekstrawaganckie i modne woreczki czy kubki.

Pierwszym aspektem oszczędzania są reklamówki, które bierzemy bez umyślnie przy kasie, żeby spakować swoje zakupy. 

Statystyczny polak używa 250300 reklamówek rocznie. Sztuka reklamówki przeciętnie kosztuje 35 groszy. Więc z prostej matematyki wynika, że wydajemy od 87,50 zł do 105 zł rocznie. 

Torba wielokrotnego użytku wielkości dwóch plastikowych w popularnym dyskoncie kosztowała 5 zł za sztukę. Nie potrzebujemy więcej niż 2-3 takie. Tak więc oszczędzamy mniej więcej 77-90 zł rocznie. Może się wydawać „100zl rocznie co to jest”. To jest np. karnet na siłownie, prezent dla żony na urodziny, buty dla dziecka czy życie wieloryba lub innych stworzeń morskich.

Kolejnym aspektem są, tu uwaga, środki higieny intymnej dla kobiet. Przeciętna kobieta rocznie zużywa 240 sztuk podpasek lub tamponów. W przypadku podpasek jest to wydatek 100-150 zł rocznie, a tamponów 150-200 zł rocznie. Kubeczek menstruacyjny kosztuje 50-100 zł raz na 2-3 lata. Więc oszczędzamy kolejne 100 zł.

I tu już dodając mamy 200 zł w kieszeni na rok. A to dopiero początek. 

 • Waciki ok. 48 zł
 • Maszynki do golenia 57 zł
 • Płyn do kąpieli ok 60 zł 
 • Szampon 60 zł

Dla mnie życie w stylu Less Waste to codzienna nauka, próby, błędy. Ale także pogłębianie świadomości swojej i bliskich oraz szukanie nowych bez śmieciowych alternatyw. Często wiąże się to z powrotem do praktyk z czasów dzieciństwa naszych rodziców czy opowieści dziadków. 

Swoje inspiracje czerpię z grupy facebookowej Zero Waste Polska, oraz bloga swojej imienniczki Kasi Ograniczam Się.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Power by Kasia Dziedzic | Theme: Nucleare by CrestaProject WordPress Themes.